Den Země

16. května 2010 v 22:27 | Mgr. Monika Polášková |  školní rok 2009/2010
Den Země na ZŠ Senice na Hané

Dne 30. dubna oslavili žáci 5. až 9. třídy ZŠ Senice na Hané a jejich učitelé Den Země. Kromě společného projektu pod názvem "Voda" se také již tradičně zapojili do akce "Ukliďme svět!"
Přípravy na tento společně strávený den probíhaly již dlouho dopředu. Žáci 9. ročníku chystali pro své spolužáky překvapení - práci na devíti stanovištích. Členové žákovské rady losovali zástupce do družstev, do kterých se v daný den rozdělili žáci 5. - 8. ročníku. Osmá třída vyrobila plakáty na nástěnku a žáci 7. ročníku psali, co ví o vodě. Ostatní byli zvědavi, co je v daný den čeká.
Jak vše probíhalo? V pátek 30. dubna ráno rozmístili žáci 9. ročníku na různých místech školního pozemku a na hřišti devět stanovišť s různými úkoly. Všechna stanoviště spojovalo ústřední téma - voda.
Ostatní žáci se rozdělili do celkem šestnácti smíšených družstev, od svých vedoucích učitelů obdrželi bodovací karty a přesné instrukce. Pak už mohlo začít jejich putování. Na své cestě měli možnost seznámit se s vodou z různých úhlů pohledu. Poznali ji jako tekutinu s typickými chemickými a fyzikálními vlastnostmi, sledovali množství a rozložení vody na Zemi, vypočítali, kolik vody je v každém z nás obsaženo. Na dalších stanovištích děti sledovaly tok Dunaje, který je významnou mezinárodní řekou. Pozorovaly vodní živočichy žijící v tekoucích vodách a tůních, a to nejen na obrázcích, ale i přímo ve sklenici vody. Poznávaly rostliny lužního lesa a srovnávaly je s obrázky z atlasů, skládaly puzzle. Žáci si zahráli na povodňovou vlnu a porovnali, zdali rychleji proběhnou přirozeným meandrujícím korytem nebo korytem rovným, zregulovaným. Na obrázcích poznávali, která krajina zadrží více vody. Také si zkusili vyrobit recyklovaný papír a přemýšlet nad tím, kolik vody potřebuje průmysl. Během putování po jednotlivých stanovištích měli možnost dozvědět se mnoho zajímavých zákonitostí, které krajinu kolem řeky provázejí.
Během dopoledne se také všichni zapojili do úklidu obce Senice na Hané. Podle předem rozdělené trasy žáci prošli ve skupinkách vedených učiteli svěřené úseky. Dělo se tak pod záštitou projektu "Ukliďme svět!" pořádaného každoročně ČSOP. Děti dokázaly, že dovedou pro přírodu a životní prostředí ve svém okolí udělat i konkrétní činy. Doufáme, že něco z tohoto příjemně prožitého dne v nich přetrvá i do budoucna.


1
2


3


4

5


6


7


7


9
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama