Comenius - výjezd do Litvy

24. května 2010 v 23:13 | Mgr. K. Prucková |  školní rok 2009/2010
Součástí mezinárodního projektu Comenius, kterého se naše škola účastní, jsou i výjezdy do zahraničí. Po koordinačním setkání v Polsku na začátku školního roku jsme v květnu navštívili naši další partnerskou školu, a to gymnázium v litevském Vidiskesu.
Tentokrát se týdenní exkurze zúčastnili nejen pedagogové naší školy, ale i dvě žákyně 8. třídy, které se na výměnný pobyt v litevské rodině připravovaly už od pololetí. Dopisovaly si s kamarádkami, vyměňovaly si fotografie a informace o tom, co je zajímalo. V Litvě pak spolu strávily celý týden, účastnily se exkurzí, různých aktivit a samozřejmě také vyučování. Mohly si tak prohlédnout hlavní město Vilnius, nasát atmosféru jeho památek a ulic, pozorovat překrásnou přírodu kolem litevských jezer, navštívit národní park s unikátními stavbami a romantickými místy, zúčastnit se návštěvy u starosty města Ignalina, který pohostinně přijal celou naši mezinárodní delegaci, a hlavně poznat obyčeje a prostředí jiného evropského státu, do kterého čeští turisté na dovolenou zatím moc často nejezdí.
Učitelé se kromě těchto společných aktivit věnovali práci na projektu "Společně proti násilí", hodnotili činnosti, které již v rámci projektu proběhly (anketu o násilí ve škole, putovní výstavu v jednotlivých zemích, komiksovou knihu, webové stránky projektu), plánovali práci do budoucna, srovnávali možnosti jednotlivých škol a zamýšleli se hlavně nad tím, jak pokračovat i příští rok ve snaze snížit násilí ve svých školách. Kromě toho se měli možnost jak při návštěvě u starosty, tak při konferenci učitelů seznámit se školským systémem Litvy, srovnat ho se svým, navštívit hodiny různých předmětů a zjistit, které problémy máme společné, na čem jsme trošku lépe a na čem zase hůř.
Byli jsme příjemně ohromeni perfektní propracovaností celé akce, pohostinnotí všech lidí, se kterými jsme se setkali, a také významem, který všichni v Litvě této mezinárodní spolupráci udíleli. Podle informací z novin a televize je náš projekt možnou ukázkou fungující mezinárodní spolupráce, schopností zúčastněných učitelů i škol využít nabízené možnosti k prohloubení jazykových znalostí a schopností a také možností dokázat, že právě tyto školy jsou aktivní a schopné nabídnout svým žákům to, co jiné nemají - získání širšího evropského rozhledu na vlastní kůži.

a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
A
A
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama