Návštěva polských žáků v naší škole

26. září 2008 v 21:44 | Mgr. Kateřina Prucková |  školní rok 2008/2009
Celý loňský rok pracovali němčináři 8. třídy na společném mezinárodním e-Twinningovém projektu s žáky polského Gymnázia Mikuláše Koperníka v Tworkově. Se stejně starými dětmi si německy vyměňovali informace o sobě, své rodině, o svých zálibách, posílali si audionahrávky s informacemi o Vánocích v Česku, dozvěděli se o Vánocích v Polsku, vytvářeli powerpointové prezentace o své škole, o své vesnici, o zajímavých lidech, kteří v jejich okolí žijí, a podnikli spolu spoustu dalších aktivit. Měli možnost díky počítači a internetu poznat život v jiné zemi, i když je od nás vzdálená pouhých 160 km.
Celý projekt byl korunován vzájemným setkáním všech, kteří se znali jen "na dálku" z fotografií a e-mailů. V úterý 23. 9. jsme přivítali polské partnery u nás ve škole. Po krátkém uvítání ředitelem školy se děti konečně sešly a díky seznamovacím hrám se opravdu ledy zbořily a Seničtí Polákům předvedli školu v celé její kráse. Odpoledne jsme se jim pochlubili pohádkovým Bouzovem a zavedli jsme je do našeho kostela. Tady se i místní dostali na místa, kde doposud nikdy nebyli. Paní učitelka Danuta Janoch si profesionálním hmatem vyzkoušela zvuky varhan a všichni jsme si pak mohli sáhnout na skutečné kostelní zvony na kostelní věži. Od historie jsme se odpoledne odreagovali mezinárodním utkáním ve volejbale a přehazované. Hra skončila nerozhodně. Nám se podařilo vyhrát přehazovanou a Polákům šel zase lépe volejbal. Večer jsme příjemně prožili u táboráku. Český kabanos a čerstvé rohlíky se staly pro některé tím nejoblíbenějším jídlem. Během večera jste kolem ohně neslyšeli jen němčinu, ale děti nadšeně zkoušely i češtinu a polštinu, a samozřejmě také ruce a nohy, prostě vše možné k potřebnému dorozumění.
Ve středu jsme využili přítomnost polských dětí a první dvě hodiny jsme s nimi oslavili Evropský den jazyků. Osmáci a deváťáci měli za úkol zvolit si jednoho polského kamaráda a dozvědět se od něj pomocí angličtiny a němčiny co nejvíce informací k určeným tématům. To, co během svého rozhovoru zjistili o jeho rodině, o volném čase, o oblíbeném jídle, oblíbené skupině a hudbě... zapisovala každá třída česky na společnou tabuli. Vznikly tak stručné vizitky o každém z deseti polských dětí a osmáci i deváťáci mohli na jednotlivých tabulích výsledky své práce srovnat. Menší děti, které byly na návštěvu také velmi zvědavé, je takto mohly alespoň trošku poznat. Bylo zajímavé pozorovat žáky při rozhovorech, jak konečně v praxi využívají cizí jazyk, kterému se věnují již několik let, jak se potřebují a chtějí dozvědět určitou informaci a intenzivně se snaží zvolit ten nejlepší způsob. Závěr dopoledne jsme opět strávili ve sportovním duchu, tentokrát na bowlingu v Panavu. Odpolední návštěvu krásné historické Olomouce jsme kvůli deštivému počasí odložili, a protože je nám jasné, že tady Poláci nebyli naposled, necháme si ji jako trumf v rukávě na příště.
Celé setkání provázelá příjemná přátelská atmosféra. Naše děti byly nadšené a dvoudenním programem procházely s velkým zájmem. Vzájemné setkání pro ně bylo velkou motivací k další práci a už teď se zajímají o pokračování projektu, na kterém se vyučující během setkání domluvily. A pokud nám práce půjde stejně dobře jako doteď, pak v květnu příštího roku vyrážíme zase my do polského Tworkowa.
Pokud máte zájem podívat se na stránky našeho projektu v němčině, pak klikněte sem, pokud si chcete přečíst hodnocení na stránkách polského gymnázia, pak klikněte zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama