Němčina hrou

5. dubna 2007 v 12:56 | Mgr. R. Hynková, Mgr. Kateřina Prucková |  školní rok 2006/2007
Němčina hrou
Stejně jako na jiných školách, tak také u nás vytlačuje angličtina všechny ostatní jazyky. Tradice německého jazyka na naší škole končí a dnes už zbývá posledních 41 žáků, kteří se učí němčinu jako svůj základní cizí jazyk. A tak si užíváme posledních možností, jak si němčinu trošku užít. Proto jsme připravily pro zbytky našeho mužstva dvoudenní výchovně vzdělávací projekt, který jsme nazvaly "Němčina hrou". Jako základnu jsme si vybraly bývalou školu v Cakově, cenově pro děti dostupnou a nabízející dostatek možností pro sportovní vyžití.
Do Cakova jsme přijeli v pátek ráno a hned po ubytování jsme se pustilido dopoledního programu. Na celý pobyt jsme děti rozdělily do čtyř fiktivních rodin, každá z nich bydlela v některé z německy mluvících zemí. Zvolily si své role v rodině, vybraly si místo bydliště, věk, povolání i své zájmy, vyplnily přihlašovací formuláře k pobytu v dané zemi. Vytvořily svoji velkou rodinnou fotografii a mohli jsme se pustit do další práce. Děti sbíraly informace o svých přátelích z jiných zemí, vyráběly pro ně dárek z přírodnin, které jsme posbírali na vycházce ke Svaté Vodě. Odpoledne se pak vyřádily při "mezinárodním" sportovním turnaji rodin v přehazované a vybíjené a představte si, že malé Lichtenštejnsko se stalo suverénním vítězem. Pátek jsme ukončili táborákem a "tápáním ve tmě", které bylo zkouškou důvěry ke spolužákům a kamarádům a citlivým zakončením celého dne.
Druhý den rodiny podnikly "Cestu za pokladem". Na pěti stanovištích si rozšiřovaly a opakovaly znalosti němčiny a německých reálií a hledaly nápovědy, které jim měly pomoci odhalit tajné heslo ke schránce s pokladem. Na trase potkaly německou turistku, která od nich zjišťovala základní údaje o vesnici, cestě k autobusu apod. Jejich nerozlučnými kamarády se staly německé slovníky. Procvičovaly si tak praktickou dovednost, na kterou není ve vyučování vždy dost času. Na první pohled jednoduché heslo "Herbst - podzim" dalo dětem dost práce, ale za svoji píli byly odměněny certifikátem "Týmový hráč" a CD s německými písničkami.
Naše první setkání němčinářů se zajímavými, ale také nesnadnými úkoly se všem líbilo. Při závěrečném hodnocení jsme se setkávaly s nadšenými pocity dětí, jejich slova "prima, super, kamarádi, spolupráce…" nás velmi těšila.
Chtěly bychom poděkovat také Mgr. Jitce Dočkalové za pomoc při organizaci prvního dne. Nemalý dík patří také SRPŠ za výborný kabanos a ing. O. Studenému (vedoucímu ZD - Sady Vilémov) za chutná jablíčka.
Mgr. R. Hynková, Mgr. K. Prucková
V Senici na Hané 10. 10. 2006
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama